Menu / szukaj

Malować jak mistrzowie


Sztuka uczy i bawi. To bezsporny fakt. Można uruchomić własną wyobraźnię, można podglądać mistrzów. Temu drugiemu z pasją oddały się dziewczyny z pierwszej grupy, dla których inspiracją stały się prace dwóch mistrzów, Joan Miró i Keitha Haringa.
Styl Miró charakteryzują przede wszystkim żywe kolory połączone z uproszczonymi formami,  kojarzące się z rysunkami małego dziecka. W jego malarstwie rzeczywiście przeważają obrazy wyjątkowo proste, komponujące kilka barwnych plam, kleksów, czarnych kropek, kolorowych gwiazdek i geometrycznych linii.
Keith Haring z kolei tworzył dzieła streetartowe, znane dzisiaj młodym ludziom z przestrzeni publicznej, jak choćby miejskie murale. Dzieła tego artysty stanowią przesłanie skierowane przeciwko brutalności władzy, przeciwko uciskowi mniejszości, przeciwko uprzedzeniom i barbarzyństwu. Pracował głównie w Nowym Jorku. Legendarne stało się jego zaangażowanie w walkę z AIDS.
„Reprodukcje” wybranych dzieł dwóch tak różnorodnych mistrzów zaprezentowano w Bibliotece Publicznej, Filii nr 9 w lutym 2018
Cykl nie został zakończony. Wkrótce poznamy prace Wassyli Kandinsky’ego.