Menu / szukaj

Polecamy w listopadzie

Listopadowe dni pełne szarości, zacinającego deszczu i zimnego wiatru powodują, że chętnie spędzamy czas w zaciszu ciepłego i bezpiecznego miejsca… Nie pozwólmy, by opanowała nas jesienna depresja… Zachęcam do spędzania wolnego czasu przy dobrej książce w towarzystwie herbatki z jaśminem czy śliwkowego ciasta…

W tym miesiącu polecam…

 

Herbata z jaśminem Agnieszki Gil to opowieść o dojrzewaniu, trudnej sztuce radzenia sobie z własnymi uczuciami oraz umiejętnościami dostrzegania jasnych stron w życiu.

Rodzinie Martyny daleko do ideału. Dziewczyna nie znajduje w niej oparcia i z zazdrością obserwuje nowych sąsiadów, tak radosnych i szczęśliwych. Ona nie może liczyć na zbyt wiele rodzicielskiej miłości, dlatego akceptacji i ciepła szuka w kontaktach z obcymi. Jednak nieufność oraz wrodzony pesymizm utrudniają jej tworzenie bliższych więzi, nawet z ludźmi, na których jej zależy…


 

Tiramisu z truskawkami Joanna Jagiełło to powieść o walce z kompleksami, popadaniu w niebezpieczne skrajności i o tym, że często nie dostrzegamy tego, co jest w nas najpiękniejsze.

Linka i Natalia rozpoczynają naukę w drugiej klasie liceum. Linka odchodzi ze szkolnej gazetki, by założyć konkurencyjnego bloga, i zaczyna pracę w kawiarni. Jej związek z Adrianem kwitnie – nie mogłoby być lepiej! Gorzej sprawy mają się u Natalii – rozwód rodziców, nowa szkoła z megawymagajacymi nauczycielami i rozstanie z Marcinem sprawiają, że dziewczyna zaczyna tracić nad wszystkim kontrolę. Wszystkim, prócz swojej diety… Niewinne odchudzanie szybko zamienia się w chorobę, z którą Natalia przestaje sobie radzić.


Wino z Malwiną Magdalena Kordel to opowieść o Malowniczym – małym miasteczku w Sudetach, gdzie czas płynie wolniej niż gdzie indziej, a mieszkańcy znają się lepiej niż niejedna rodzina.

W życiu Majki nareszcie wszystko się ustabilizowało. Wygląda na to, że po wielu perypetiach znalazła nie tylko swoje miejsce na ziemi, ale też miłość i przyjaźń. Ale nie jest dobrze, jak jest za dobrze. Nad Uroczysko nadciągają burzowe chmury. Ich pierwszym zwiastunem jest pojawienie się Niemki, która (jak szepczą mieszkańcy Malowniczego) przyjechała odbierać ludziom ziemię. Jaki wpływ będzie miała ta wizyta na mieszkańców Uroczyska i całego miasteczka? Czy miejscowi poradzą sobie z kłopotliwym gościem? Kim jest ciotka Rozalia, która niespodziewanie zjawia się w Uroczysku? I jak do tego wszystkiego ma się tytułowe wino?


Dziewczyna z pomarańczami Jostein Gaarder to piękna opowieść o poszukiwaniu miłości i odwadze, by z trudnych ścieżek życia wybrać tę właściwą. Autor celuje prosto w serca czytelników i jak zwykle trafia w samo sedno.

Pewnego dnia piętnastoletni Georg znajduje niezwykły list, którego nadawcą jest nieżyjący od dawna ojciec. W chwili jego śmierci chłopiec miał zaledwie cztery lata. List przeleżał w dziecięcym wózku, czekając na chłopca. W liście ojciec opowiada o swojej miłości do tajemniczej Dziewczyny z Pomarańczami; zadaje pytania o sens życia, gdy śmierć wydaje się nieuchronna. Inspirowany listem chłopiec usiłuje sprostać pytaniom ojca, przekroczyć granicę czasu i śmierci. Pomoże mu w tym pisana właśnie książka, której patronuje Dziewczyna z Pomarańczami.

*opisy pochodzą z okładek polecanych przez mnie książek.