Menu / szukaj

Lista najpopularniejszych polskich pisarzy

Oto lista najpopularniejszych polskich pisarzy ostatnich lat:

  1. Olga Tokarczuk,
  2. Blanka Lipińska,
  3. Remigiusz Mróz,
  4. Katarzyna Bonda,
  5. Zygmunt Miłoszewski,
  6. Wojciech Chmielarz,
  7. Paulina Świst,
  8. Jacek Piekara,
  9. Andrzej Pilipiuk,
  10. Mariusz Szczygieł.

Na liście nie zmieściły się równie interesujące nazwiska, o których warto jednak wspomnieć: Andrzej Sapkowski i Jacek Dukaj (fantastyka); Katarzyna Michalak i Ałbena Grabowska (literatura obyczajowa); Marta Galewska-Kustra, Anita Głowińska, Grzegorz Kasdepke, Andrzej Maleszka (książki dla dzieci i młodzieży); Jakub Żulczyk (literatura piękna).

Remigiusz Mróznajlepiej zarabiający pisarz w Polsce

Remigiusz Mróz sięga po różne gatunki literackie, jednak śmiało można uznać go za mistrza suspensu. Według tygodnika ”Wprost” był najlepiej zarabiającym pisarzem w Polsce w 2019 roku. Na rynku wydawniczym obecny jest od 2013 roku, ogromną popularność przyniósł mu, publikowany od 2015 roku i liczący obecnie 11 tomów, cykl z prawniczką Joanną Chyłką, którego trzy pierwsze części doczekały się ekranizacji. Na swoim koncie ma kilka innych cykli powieściowych, a także powieści samodzielne, z których najnowsze: ”Lot 202” (2020) i ”Osiedle RZNiW” (2020) królują na listach bestsellerów.

 

 

Katarzyna Bonda królowa polskiego kryminału?

Katarzyna Bonda, autorka bestsellerowych powieści kryminalnych, zadebiutowała w 2007 roku powieścią ”Sprawa Niny Frank”, gdzie jako pierwsza wprowadziła do polskiej powieści kryminalnej osobę psychologa policyjnego (Huberta Meyera). Bohater ten pojawia się w jej kolejnych powieściach: ”Tylko martwi nie kłamią” (2010), ”Florystka” (2012). Inny cykl powieściowy tworzą: ”Pochłaniacz” (2014), ”Okularnik” (2015), ”Lampiony” (2016) i ”Czerwony pająk” (2018). W 2019 roku tytułem ”Miłość leczy rany” otworzyła nowy cykl powieściowy, zaś wspólnie z Bogdanem Lachem napisała dwie książki non-fiction: ”Zbrodnia niedoskonała” (2018) i ”Motyw ukryty. Z archiwum profilera” (2020).

 

 

Mariusz Szczygiełmistrz literatury faktu

Mariusz Szczygieł to dziennikarz, reportażysta i pisarz, związany z ”Gazetą Wyborczą”. Debiutował w 1996 roku książką ”Niedziela, która zdarzyła się w środę”, ale ogromną popularność przyniósł mu dopiero zbiór esejów, czy też reportaży literackich, zatytułowany ”Gottland” (2006). Zrodził się on z zainteresowania autora Czechami, tam też stał się bestsellerem. Za opublikowaną w 2018 roku książkę ”Nie ma” pisarz został uhonorowany Nagrodą Literacką Nike. Jego najnowsze dzieło to ”Osobisty przewodnik po Pradze” (2020), w którym oprowadza czytelnika wyłącznie po swoich ulubionych miejscach w stolicy Czech.