Menu / szukaj

Polecamy w lutym

Przed nami najkrótszy miesiąc w roku, wraz z nim zakończymy Karnawał, wyślemy Walentynki i rozpoczniemy okres oczekiwania na Wielkanoc. Spróbujmy w tym czasie pobić rekord czytelnictwa… Proponuję zapoznać się z książkami, które choć mają stron niewiele, potrafią wzruszyć, zachwycić, zapaść w pamięć na dłuuugo…

 

Dziesiąty człowiek, Graham Greene

Książka zawiera trzy utwory. Dwa pierwsze to krótkie szkice, trzeci – niewielka powieść. Dzieło odznacza się wysokim poziomem artystycznym, szybką narracją, lotnym stylem oraz wartką, fascynującą akcją. W Dziesiątym człowieku zakładnicy w niemieckim więzieniu mają zostać zdziesiątkowani. Ciągną losy. Bogaty człowiek wyciąga naznaczony papierek. Oddaje wszystko, co posiada, temu, kto zajmie jego miejsce…


 

Córka czarownic, Dorota Terakowska

Arcydzieło o dojrzewaniu, pierwsza udana próba doścignięcia mistrzów gatunku, takich jak Tolkien czy Le Guin —tak pisze krytyka o tej niezwykle poczytnej baśni fantasy o oryginalnej fabule i skomplikowanej dramaturgii. Tytułowa córka Czarownic to potomkini królewskiego rodu, przygotowywana od dzieciństwa po wiek dojrzały przez pięć Czarownic do trudnej sztuki uwolnienia kraju z rąk Najeźdźców i do rządzenia.
Będąc doskonałą lekturą dla czytelników w każdym wieku, jest równocześnie niezwykle ambitnym utworem w swoim gatunku. Wpisana w roku 1994 na Światową Listę im. H. Ch. Andersena, znalazła się wśród najlepszych książek świata dla dzieci i młodzieży.


 

Najdłuższa noc, Mary Higgins Clark

Pewnego grudniowego wieczoru młoda dziewczyna imieniem Sondra zostawia swą nowo narodzoną córeczkę na progu plebanii przy kościele Świętego Klemensa na Manhattanie. W tym czasie drobny złodziejaszek Lenny Centino kradnie z kościoła zabytkowy srebrny kielich z brylantem. Zarówno dziecko, jak i bezcenne dzieło sztuki znikają bez śladu… Mija siedem lat. Kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem umiera bogata staruszka mieszkająca  tuż przy parafii – a para jej lokatorów zamierza w majestacie prawa zgarnąć schedę po zmarłej. Do akcji wkracza sympatyczna Elwira Meehan, niegdyś doskonała sprzątaczka, obecnie milionerka, która uwielbia rozwiązywać zagadki kryminalne. Okazuje się, że wydarzenia sprzed lat i obecna sprawa mają ze sobą wiele wspólnego.


 

Szału nie ma, jest rak…, Katarzyna Jabłońska, ks. Jan Kaczkowski

Niektórzy wieścili mu, że będzie karykaturą księdza. Niespełna jedenaście lat jego kapłaństwa to m.in. stworzenie domowego hospicjum, potem budowa od podstaw hospicjum stacjonarnego; organizacja Aeropagów etycznych – letnich warsztatów dla studentów medycyny; praca wykładowcy na uniwersytecie oraz katechety w szkole, gdzie ani uczniowie nie oszczędzali jego, ani on ich.

*opisy pochodzą z okładek cytowanych przeze mnie książek