Menu / szukaj

Polecamy w styczniu

Nowy Rok powitaliśmy niezwykle ciepło, nie tylko ze względu na dobre towarzystwo i świetną zabawę, ale i nietypową jak na styczeń wysoką temperaturę. Słońce prawie wiosenne zachęca do spacerów, przeznaczmy jednak trochę czasu na zimowy odpoczynek w zaciszu domowego ogniska, stąd polecam w wolnej chwili książki, które w tytule mają właśnie – dom.

Zachęcam do czytania…

Dom na klifie, Monika Szwaja

W typowych romansach zawsze jest tak: Ona spotyka Jego (lub On Ją), potem się zakochują, coś im przeszkadza, ale w końcu odbywa się wesele i „żyją długo i szczęśliwie”. W Domu na klifie zawarcie małżeństwa jest potrzebne ze względów praktycznych: młoda kobieta chce założyć rodzinny dom dziecka, a do tego musi mieć męża. Kandydatem staje się sympatyczny prawie czterdziestolatek, z wykształcenia psycholog, który do tej pory nie uprawiał żadnego zawodu dłużej niż trzy lata. Poznajemy go jako dziennikarza szczecińskiej telewizji. Czy jest coś, co może połączyć tych dwoje? Czy małżeństwo zawarte w  konkretnym celu, jak spółka handlowa, ma sens? Czy rodzinny dom dziecka Zosi i Adama w ogóle powstanie… I czy zdoła przetrwać?

Bohaterowie Domu na klifie są fikcyjni, wydarzenia również, jednak powieść jest do pewnego stopnia osadzona w realiach – znane są (niestety) takie państwowe domy dziecka, znane (na szczęście) rodzinne domy założone przez wspaniałych ludzi, istnieje też miejsce, w którym stoi powieściowy dom – na urwistym brzegu Zalewu, na wyspie Wolin.


Dom tajemnic, Lorena Martin D.

Babciny kuferek z rodzinnymi sekretami skłania Amadę, młodą Amerykankę meksykańskiego pochodzenia, by na własną rękę poszukać odpowiedzi, których nie może – lub nie chce – udzielić jej nikt z najbliższych. Niespodziewanie dla siebie wyrusza w podróż – dosłowną i mentalną – w poszukiwaniu kobiety, która nieodwracalnie wpłynęła na losy jej rodziny. Niewiarygodna historia, którą odkrywa, zaczyna się w Meksyku lat dwudziestych i trzydziestych XX w., przenosi do Hiszpanii pogrążonej w wojnie domowej, by wreszcie dotrzeć do żydowskiej Warszawy otoczonej murami getta.

Dom tajemnic to opowieść o zagmatwanych relacjach rodzinnych i miłosnych, stawiając prowokacyjne pytania o winę i odpowiedzialność. Oddając głos milczącym od lat kobietom, łączy w sobie najlepsze cechy historycznej powieści obyczajowej i thrillera psychologicznego.


 

Wyszedł z domu, Marja – Leena Tiainen

Mała fińska wioska położona malowniczo nad brzegiem jeziora stanie się miejscem prawdziwego dramatu. Pewnego mroźnego, śnieżnego dnia szesnastoletni Mikko Matias Hiltunen wychodzi z domu i już nie wraca. Mijają kolejne dni, tygodnie i miesiące…

Jego znikniecie raz na zawsze zmienia życie pozostałych członków rodziny – matki, ojca i dwu sióstr 5 – letniej Lotty i 18 – letniej Hanny. Po niedowierzaniu nadchodzi dla bliskich czas bólu i strachu, a w końcu nadziei, że odnalezione zostanie choćby ciało chłopca.

Tiainen z niezwykłym wyczuciem i precyzją przedstawiła psychologiczny portret rodziny naznaczonej tragedią, a trzymający do ostatniej strony w napięciu wątek detektywistyczny sprawia, że książkę czyta się z zapartym tchem. To jedna z tych powieści, do których ma się ochotę wracać.


Zimowy domek, Judith Lennox

„ – Czego oczekujesz od życia, Maju?

Postanowiła dać uczciwą odpowiedź i powtórzyła to samo, co kiedyś powiedziała Robin i Helen.

– Chciałabym wyjść za mąż za bogatego człowieka, zamieszkać w pięknym domu i mieć mnóstwo wspaniałych ubrań.

Odrzucił do tyłu głowę i wybuchnął śmiechem. Jego usta naciągnęły się, odsłaniając zadziwiająco ostre zęby.

– Dlaczego? – spytał.

Ponieważ wtedy czułabym się bezpieczna – pomyślała.

– Ponieważ lubię ładne rzeczy – powiedziała na głos. – I znam się na pięknej odzieży. (…)”

 

Zimowy domek jest miejscem spotkań trzech przyjaciółek dorastających na wschodnioangielskich nizinach. Robin, bystra, niezależna i pełna ideałów, ma studiować filologię klasyczną w Cambridge, Maja, piękna i ambitna, pragnie bogato wyjść za mąż, a Helen, cicha i nieśmiała, marzy o podróżach, mężu i dzieciach. Przez kilka lat śledzimy ich losy na tle burzliwych wydarzeń międzywojennej Europy. Czy uda im się spełnić młodzieńcze marzenia?

*opisy pochodzą z okładek cytowanych przez mnie książek